Ceremonia Pogrzebowa- Islam

Pojęcie śmierci dla wyznawców islamu nie jest tematem tabu. Jest mocno zakorzenione w ich mentalności. Grzebanie zmarłych jest swoistą ceremonią, której przebieg jest określony przez Koran.
Przede wszystkim, muzułmanie uważają, aby umierający człowiek nie był sam w swoich ostatnich chwilach. Najbliższa rodzina i przyjaciele powinni gromadzić się przy umierającym oraz wspólnie wspominać dobre chwile z nim związane. Ostatnia modlitwa to prośby do Allaha o odpuszczenie grzechów oraz życie wieczne. W ostatnich momentach życia, każdy muzułmanin powinien zwrócić twarz w kierunku Mekki oraz powtarzać „ „Nie ma bóstwa innego niż Bóg. Mahomet jest posłańcem Boga”
Po śmierci ciało zmarłego jest umyte i owinięte w białe płótno. Wszystkie czynności, jakie najbliżsi wykonują przy zmarłym są poprzedzone modlitwą basmali. Tylko muzułmanie są dopuszczeni do ciała zmarłego, a krótka formuła modlitewna ma to udowadniać. Owinięte w płótno zwłoki są przenoszone do meczetu lub na cmentarz, gdzie odbywa się dalsza część ceremonii pogrzebowej.
Najważniejszą częścią ceremonii pogrzebowej w islamie jest modlitwa pogrzebowa. Składa się z ona z czterech części, które oddzielone są od siebie okrzykiem „Allahu Akbar”. Modlitwa ta jest odmawiana tylko na stojąco. W pierwszej jej części odmawia się pierwszą surę Koranu (Al- Fatihę). Następnie, wezwanie dotyczy samego zmarłego. Chodzi o bezpośrednie prośby kierowane do Allaha oraz błagania związane z przebaczeniem win zmarłego. Ostatnie wezwanie to cicha modlitwa poszczególnych członków zgromadzenia. Ceremonia kończy się wzajemnym pozdrowieniem „As-salamu alejkum wa rahmatu Allah”.
Grzebanie zmarłych to zadanie przeznaczone tylko dla mężczyzn. Ciało zmarłego układa się w grobie tak, aby jego twarz była zwrócona w stronę Mekki. Rodzinę zmarłego, natomiast obowiązuje 40 dniowy okres odmawiania Koranu oraz wspierania biednych i potrzebujących.
Grób muzułmanina powinien być skromny, co ma oznaczać, iż nie przywiązuje się on do życia ziemskiego, tylko patrzy ku życiu wiecznemu. Ma się on wyzbyć wszelkich ziemskich dóbr, również niejako po śmierci. Dlatego na grobach muzułmanów nie znajdują się żadne kwiaty ani znicze.
Co ciekawe, muzułmanie wierzą, że w momencie śmierci pojawia się Anioł Śmierci, który zabiera duszę umierającego do nieba. Tam, w zależności od tego, czy osoba zmarłą była dobrym czy złym człowiekiem jej grzechy są przebaczone lub jest przeklęta. Ponadto, kolejnym elementem warunkującym zbawienie jest przesłuchanie przez aniołów Munkar i Nakir, którzy zadają cztery pytania: Kto jest twoim Bogiem? Kto jest twoim prorokiem? Jaka jest twoja religia? Jaki jest kierunek zanoszonych przez ciebie modlitw? Jeżeli dusza zmarłego odpowie na te pytania poprawnie tj. odpowie, że jego Bogiem jest Allah, prorokiem Mahomet, wyznaniem islam i kierunkiem wyznania Mekka, zostanie pocieszony i otrzyma obietnicę zbawienia. W innym wypadku, zostanie potępiony.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 3.7/5 (3 Głosy cast)
Ceremonia Pogrzebowa- Islam, 3.7 out of 5 based on 3 ratings