Chłodnia pogrzebowa

Chłodnia na Ciała Lublin

Chłodnia pogrzebowa, a ogólniej mówiąc kostnica jest to pomieszczenie, które jest zlokalizowane w szpitalu lub innym miejscu, takim jak zakład pogrzebowy. Miejsce te służy do przechowywania zwłok ludzkich, które oczekują na identyfikację, autopsję, pochowanie lub wcześniejsze spalenie (kremację). W zakładach pogrzebowych ciało osoby zmarłej jest przechowywane w chłodni do czasu pogrzebu.

W dzisiejszych czasach ciało zmarłego znajduje się w chłodni, w niskiej temperaturze, aby opóźnić jego rozkład. Etymologia słowa „kostnica” pochodzi z języka angielsko-francuskiego „mortuarie”, co oznaczało w dosłownym tłumaczeniu „prezent od zmarłego parafianina dla proboszcza”. Z łaciny słowo „mortuus” oznaczało „miejsce, gdzie ciała są przetrzymywane tymczasowo”. Jest to eufemizm słowa „deadhouse”.

Wyróżnia się dwa typy chłodni pogrzebowych. Jednym z nich jest chłodnia, w których panują dodatnie temperatury. Ciało osoby zmarłej jest utrzymywane w zakresie temperatur od 2 do 4 stopni Celsjusza. Pomimo tego, że w takich chłodniach może znajdować się ciało przez okres nawet do kilku tygodni, całkowicie nie hamuje to rozkładu ciała. Takie chłodnie znajdują się w zakładach pogrzebowych. Nie jest to jednak przeszkodą, ponieważ ciało osoby zmarłej jest przechowywane w chłodni przez okres około tygodnia. W takich chłodniach rozkład zachodzi jednak wolniej niż w warunkach pokojowych. Drugi rodzaj chłodni to takie, gdzie temperatura jest ujemna. Osoby zmarłe znajdują się tam w temperaturze od -10 do -50 stopni Celsjusza. Zazwyczaj, takie chłodnie są stosowane w zakładach medycyny sądowej. W takim przypadku ciało jest całkowicie zamrożone i rozkład ciała praktycznie nie postępuje.

W większości państw, rodzina zmarłego ma obowiązek pochowania go w przeciągu 72 godzin do tygodnia od śmierci. Istnieją jednak miejsca na świecie, w których zupełnie normalne jest organizowanie pogrzebu dla osoby zmarłej nawet miesiąc, rok lub parę lat po jej śmierci. To dlatego, niektóre zwłoki są przechowywane w chłodniach na tak długi okres czasu jak miesiąc czy dłużej w kostnicy szpitalnej lub w zakładzie pogrzebowym. Dopiero gdy rodzina ma wystarczająco dużo pieniędzy na zorganizowanie ceremonii pogrzebowej, ciało jest wyjmowane z chłodni i chowane w trumnie lub podlega kremacji.

W niektórych zakładach pogrzebowych, chłodnia znajduje się w tym samym pokoju lub w bezpośrednim sąsiedztwie specjalnie zaprojektowanego pieca (tzw. retort), który służy do spopielania zwłok. W wielu religiach na świecie podyktowane jest, aby rodzina uczestniczyła w procesie spalenia. Aby uhonorować ten obrzęd i tradycję religijną, wiele zakładów pogrzebowych instaluje specjalne okienko, które umożliwia rodzinie bierne uczestniczenie w procesie kremacji. Dzięki temu, możliwa jest obserwacja procesu spalania bez wchodzenia do kostnicy.

Waiting mortuary, czyli tzw. przejściowa kostnica jest budynkiem, który jest zaprojektowany specjalnie w celu potwierdzenia, czy osoba uznana za zmarłą jest rzeczywiście zmarła i nastąpił zgon. Przed pojawieniem się nowoczesnych metod weryfikacji i potwierdzenia zgonu, ludzie obawiali się, że zostaną pogrzebani żywcem. Aby załagodzić te obawy, zwłoki osoby zmarłej były przetrzymywane przez jakiś czas w kostnicy przejściowej, gdzie pracownicy zakładu pogrzebowego monitorowali ciało i wyszukiwali ewentualnych oznak życia. Przejściowe kostnice były najbardziej rozpowszechnione w XIX wiecznych Niemczech i przybierały postać dużych, przestronnych i ozdobnych hal. Co ciekawe, na zwłokach rozciągano duży dzwon, który miał sygnalizować dźwiękiem nawet najmniejszy, ewentualny ruch zmarłego.

W dawnych czasach, w Polsce ciało osoby zmarłej znajdowało się w domu rodzinnym zmarłego, aż do momentu pogrzebu.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 3.6/5 (7 Głosy cast)
Chłodnia pogrzebowa, 3.6 out of 5 based on 7 ratings