Cmentarze dla zwierząt

Cmentarze dla zwierząt

Wraz ze wzrostem jakości usług pogrzebowych oraz różnorodności ofert proponowanych przez właścicieli domów pogrzebowych wzrasta również świadomość ludzi co do istotności godnego pochowania osoby bliskiej naszemu sercu. Dla większości osób istotą bliską sercu jest ich pupil. Dlatego właśnie, obecnie poparcie zyskują organizacje, które zajmują się spalaniem ciał zwierzaków domowych, a następnie chowanie ich na cmentarzu.

Cmentarz dla zwierząt jest wydzielonym, specjalnym miejscem, gdzie odbywa się pochówek zwierząt domowych. Pochówki zwierząt, choć dla niektórych mogłoby wydawać się to dziwne, istniały w kulturze od wieków. Już w okresie predynastycznym w starożytnym Egipcie mumifikowano zwierzęta, a następnie grzebano je. Co prawda, nie było to formą upamiętnienia pochowanych zwierząt, a sposobem składania ofiary bóstwom.

Archeolodzy odkryli grób psa husky sprzed 7 tysięcy lat na Syberii. Według nich, pies został pogrzebany z dużą dokładnością, co jest charakterystyczne dla pochówków ludzkich. Cechy pochówku wykazywały wiele oznak ceremonialności. Obok grobu położona została łyżka. Według Roberta Loseya z Uniwersytetu w Kanadzie ludzie żyjący w tamtym okresie i zamieszkali na tych terenach mogli uważać psa za równą im istotę społeczną, obdarzoną własną duszą. Dlatego właśnie zatroszczono się o jego prawidłowy, godny pochówek.

Cmentarze dla zwierząt są najbardziej rozpowszechnione w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Jednym z bardziej luksusowych cmentarzy tego typu jest prosperujący od 1896 roku cmentarz w Hartsdale nieopodal Nowego Jorku. Spoczywają na nim dwa psy. Jeden z nich służył w US Army, a drugi był ofiarą wiwisekcji. Kolejnym cmentarzem jest cmentarz amerykańskiej marynarki wojennej znajdujący się na wyspie Guam. Znajdują się na nim groby psów, które brały udział w walkach o wyzwolenie tej wyspy w roku 1944. W Europie pierwszym cmentarzem dla zwierząt był londyński cmentarz w Hyde Parku.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na terenie Polski znajduje się wiele cmentarzy dla zwierząt. Powstanie coraz większej ilości cmentarzy dla zwierząt tłumaczy się tym, że posiadanie zwierzęcia domowego w Polsce jest czymś naturalnym dla większości mieszkańców. Dla wielu ludzi zwierzę domowe staje się przyjacielem, a czasami nawet towarzyszem życia. Niestety, zarówno zwierzęta jak i ludzie umierają. Po stracie ukochanego pupila ludzie zadają sobie pytanie: „Czy można godnie pożegnać się ze swoim pupilem?”.

Według polskiego prawa nie ma ścisłych regulacji dotyczących grzebania zwierzęcia. Teoretycznie zwierzęta domowe, które umarły podlegają podobnym przepisom sanitarnym co ludzie. Traktowane są jako odpady medyczne i muszą zostać zutylizowane. W każdej klinice weterynaryjnej istnieje obowiązek przekazania martwego zwierzęcia do utylizacji. Dla wielu ludzi niedopuszczalna jest taka forma pożegnania z bliskim zwierzakiem. Niektórzy, chowają czworonoga w ogrodzie, na polanie w lesie czy na łące. Nie jest jednoznacznie opisane prawnie, czy takie działanie jest zgodne z prawem. Właściciel zwierzęcia, który chce pochować go w takim miejscu musi spełnić szereg wymogów, do których należy na przykład odpowiednia odległość od ujęć wody pitnej, a także odległość od terenów mieszkalnych. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z możliwości pochowania czworonoga w specjalnym miejscu czyli na cmentarzu dla zwierząt.

Pierwszym cmentarzem dla zwierząt w Polsce był powstały w 1991 roku „Psi los”. W tamtym okresie czasu jednak nie był traktowany poważnie przez większość mieszkańców Warszawy. Uważany był raczej za wymysł zamożnych właścicieli zwierząt domowych. Na szczęście, ten prywatny cmentarz funkcjonuje do dziś. Znajduje się na nim obecnie aż 2000 grobów.

Obecnie, cmentarze dla zwierząt przestają być traktowane jako fanaberie oraz wymysły zamożnych ludzi, a sposób pochowania zwierzęcia z zachowaniem godności i szacunku. Cmentarze dla zwierząt funkcjonują na różnych obszarach Polski. Znajdują się na terenach praktycznie wszystkich większych miast Polski. Dla właścicieli zmarłych zwierząt oferowane są opcje, takie jak symboliczny pogrzeb i opiekę nad grobem. Na cmentarzach tego typu rzadko znajdują się kwiaty. Znacznie bardziej popularne są ulubione zabawki zwierząt.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Cmentarze dla zwierząt, 5.0 out of 5 based on 1 rating