Czy można zorganizować sobie pogrzeb za życia?

pogrzeb za życia

Czy możliwe jest samodzielne zaplanowanie swojego pogrzebu jeszcze za życia? To pytanie nurtuje wiele osób. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

W Polsce, moda, która przyszła do kraju z zachodu, nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Temat śmierci jest dla większości ludzi tematem tabu. O śmierci nie rozmawia się publicznie, na co dzień. Jest to temat nie poruszany w codziennym życiu. O tym, że nikt nie jest nieśmiertelny uświadamiamy sobie zazwyczaj w momencie, gdy umrze nam ktoś bliski. Pogrzeb jest momentem, w którym nachodzą nas refleksje dotyczące istnienia życia i śmierci oraz sensu naszego istnienia. Pewne jest to, że podjęcie decyzji o zaplanowaniu własnego pogrzebu jest aktem pogodzenia się z własną śmiertelnością i przygotowaniem na to.

Jednakże, w ostatnich latach zaobserwowano coraz większe zainteresowanie tematem organizacji własnego pogrzebu. Cała procedura kryje się za angielskim sformułowaniem „funeral planning”. Dane pokazują że ponad 60% ludzi w Stanach Zjednoczonych interesuje się tematyką własnego pogrzebu jeszcze za życia.

Przygotowanie własnego pogrzebu nie różni się właściwie niczym od planowania każdego innego pogrzebu. Wystarczy zaznajomić się z ofertami zakładów pogrzebowych i wybrać ten właściwy. Potem, należy wybrać osobę, z kręgu najbliższej rodziny albo znajomych, która po śmierci zajmie się wypełnieniem wszelkich formalności pogrzebowych. Organizacja pogrzebu zawiera w sobie wiele elementów. Począwszy od formalności pogrzebowych takich jak dokumentacja (akt zgonu, wniosek o wypłacenie zasiłku pogrzebowego), aż po wybór trumny, urny, kwiatów czy pozostałych usług dodatkowych.

Najbardziej powszechnym zjawiskiem w temacie „funeral planning” jest kupowanie sobie miejsca na cmentarzu oraz stawianie nagrobków przez osoby, które żyją. Niemożliwe jest natomiast spisanie umowy z zakładem pogrzebowym za życia, bowiem ciężko przewidzieć jak wyglądać będzie koszt pogrzebu za kilkadziesiąt lat. Jeżeli ludzie posiadają ubezpieczenie na wypadek śmierci, wtedy możliwe jest odebranie pieniędzy z polisy przez osobę upoważnioną. Można także spisać notarialnie swoje wymogi dotyczące pogrzebu oraz wyjaśnić, że pieniądze z polisy mają być przeznaczone na ich zrealizowanie. Niektóre zakłady pogrzebowe oferują też przechowywanie warunków notarialnych, spisanych przez klientów, w razie ich śmierci. Łączy się to z tym, że jesteśmy pewni, że pogrzeb będzie organizowany właśnie przez tę firmę pogrzebową.

Niektórzy ludzie informują swoją rodzinę o wymaganiach dotyczących własnego pogrzebu, tak by w momencie ich śmierci, rodzina pamiętała o nich. Wymagania dotyczące pogrzebu nie muszą być niezwykle skomplikowane. Zazwyczaj, chodzi o małe, szczegóły. Na przykład, osoba, która lubiła za życia białe kwiaty chciałaby, żeby znalazły się one na jej pogrzebie. Warto takie informacje, nawet przypadkowo wypowiadane przez osoby bliskie zapamiętywać, aby spełnić ich prośbę i okazać im tym należyty szacunek.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (2 Głosy cast)
Czy można zorganizować sobie pogrzeb za życia?, 5.0 out of 5 based on 2 ratings