Halloween

Halloween

Halloween to nazwa zwyczajów, które związane są z dniem poprzedzającym dzień Wszystkich Świętych. Odbywają się one 31 października. W tym dniu odbywa się szumna maskarada połączona z przebieraniem się za duchy, zjawy i inne postacie. Odniesienia do tego zjawiska są bardzo widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Nazwa Halloween jest skrótem od sformułowania „All Hallows’ E’en”, czyli „All Hallows’ Eve”- wigilia Wszystkich Świętych Dzień ten oraz jego obchody są najbardziej popularne w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, ale także w Europie tj. Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Dzień ten nie jest świętem urzędowym, ale cieszy się największa popularnością, zaraz po Bożym Narodzeniu. Głównym symbolem Halloween jest wyszczerbiona oraz wydrążona i podświetlana od środka dynia. Inne powszechne motywy charakterystyczne dla tego święta to czarownice, demony, zombie wampiry, trupie czaszki, czarne koty, nietoperze.

Co ciekawe, geneza tego święta nie jest do końca znana. Podejrzewa się, że mogło nią być święto rzymskie na cześć bóstwa owoców i nasion tzw. Pomony. Drugą opcją jest celtyckie święto na powitanie zimy- Samhain. Druidzi, czyli celtyccy kapłani uważali, że w dzień Samhain zaciera się granica pomiędzy zaświatami a światem ludzi żyjących. Wierzono, że duchom złym oraz dobrym łatwiej jest wtedy poruszać się pomiędzy światami, a brama do naszego świata jest dla nich otwarta. Dobre duchy przodków były wtedy czczone, natomiast złe duchy były odstraszane. Ważnym elementem tych obchodów było palenie ognisk oraz święcenie na ołtarzach plonów, zwierząt oraz ludzi. Wokół ognisk odbywały się tańce śmierci. Podczas obchodów Samhain, druidzi nakładali długie, czarne peleryny oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów i innych złych duchów. Uważa się, że właśnie stamtąd pochodzi zwyczaj przebierania się w dziwne stroje oraz nakładanie masek.

Po roku 835, pod wpływem rozwoju chrześcijaństwa jako religii dominującej i zaniku wierzeń pogańskich, Samhain zaczął zanikać. Uroczystość Wszystkich Świętych została ustanowiona na 1 listopad. Wprowadzono także Dzień Zaduszny w drugi dzień listopada. Do Ameryki Północnej imigranci irlandzki sprowadzili tradycję Halloween w latach 40 XIX wieku. W stanie Minnesota, w mieście Anoka odbyła się w 1920 roku pierwsza parada z okazji Halloween. W kolejnych latach, odbywały się one regularnie w dzień 31 października. W drugiej połowie XX wieku święto Halloween dotarły na zachód Europy i stało się popularne w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii.

Zwyczaje oraz popularne zabawy charakterystyczne dla wieczoru Halloween to na przykład tzw. Scary farm. Młodzież odwiedza straszne farmy, czyli przygotowane do tego celu duże przestrzenie, w których utworzone są specjalne scenerie wyglądające jak wystrój planu filmów grozy. Dla przykładu, scary farm może być zaaranżowana w stylu Draculi, mumii czy Frankensteina. Kolejnym zwyczajem, jest tzw. trick or treat (cukierek albo psikus). Zwyczaj ten polega na tym, że przebrane dzieci chodzą od domu do domu, prosząc o słodycze lub pieniądze. Pytanie, które zadają mieszkańcom w celu uzyskania fantów brzmi „Trick or treat?”. Jeśli właściciel nie da dzieciom odpowiedniej zapłaty, może zostać „ukarany” psikusem lub psotą. Warunkiem uczestniczenia w zabawie jest udekorowanie domu ozdobami charakterystycznymi dla Halloween. Pozostałe, nieozdobione domy nie biorą udziału w zabawie.

Kolejną zabawą, typową dla Halloween jest Apple bobbing. Polega ona na tym, że jabłka zostają umieszczone w wypełnionej wodą misce. Wszyscy uczestnicy zabawy musza ugryźć jedno z jabłek bez użycia rąk. Jabłko, które nie zostanie w zabawie uszkodzone ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Typowe dla Halloween są wróżby, zarówno z wosku jak i przy użyciu innych przedmiotów.

W Polsce, Halloween staje się coraz bardzie popularne, zgodnie z modą z zachodu. Dla dorosłych organizowane są różnego rodzaju rozrywki, poczynając od imprez kulturalnych w nocnych klubach, przez przedstawienia kinowe i teatralne. Przez dużą część społeczeństwa Halloween jest jednak potępiane. Dzieje się tak, ponieważ jest ono uważane za pogańskie święto, niezgodne z naukami Kościoła katolickiego. Noc z 31 października na 1 listopada jest także ważnym świętem w Kościele Szatana. W związku z tym Kościół rzymskokatolicki potępia te święto.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Halloween, 5.0 out of 5 based on 1 rating