Ile kosztuje pogrzeb w Lublinie?

koszt pogrzebu w lublinie

Większość ludzi nie zastanawia się jaki jest koszt pogrzebu, dopóki w jego najbliższym otoczeniu nie nastąpi śmierć. Niestety, zorganizowanie pogrzebu wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Zasiłek pogrzebowy, który otrzymujemy z ZUS-u na rok 2016 wynosi 4000 zł. Dla jednych jest to wystarczająca kwota, dla innych jednak jest to za mało pieniędzy na zorganizowanie pogrzebu dla bliskiej osoby.

W celu zorganizowania pogrzebu należy dokładnie zaplanować całą uroczystość. Osoby mniej zamożne, które chcą zorganizować cały pogrzeb jedynie z zasiłku pogrzebowego muszą rozważnie rozpatrzeć wszelkie koszty związane z pogrzebem. Warto pamiętać, że formalności pogrzebowe nie są załatwiane jedynie w zakładzie pogrzebowym, tylko również w kancelarii cmentarnej oraz u księdza. W każdym z tych miejsc należy dokonać wszelkich należnych opłat. Na przykład, opłaty w kancelarii cmentarnej to odkrycie i zakrycie grobowca, wjazd na teren cmentarza, korzystanie z kaplicy pogrzebowej czy wywóz śmieci po pogrzebie. Takie opłaty mogą wynosić nawet do 1000 zł a nawet więcej.

Koszt pogrzebu zależy w głównej mierze od wyboru konkretnych towarów oraz usług pogrzebowych. Do takich usług można zaliczyć toaletę osoby zmarłej, makijaż pośmiertny, transport ciała ze szpitala lub domu na cmentarz, korzystanie z chłodni pogrzebowej, ostatnie pożegnanie w kaplicy, muzyczna oprawa pogrzebów, reportaż fotograficzny, koszt niesienia trumny czy nekrologi w prasie. Natomiast, koszt towarów pogrzebowych zależy od ich jakości. Dla przykładu, cena trumny wacha się w przedziale od 800 do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju materiału z jakiego jest wykonana oraz jej przystrojenia.

Do kosztów pogrzebu dochodzi także opłacenie kamieniarza oraz usług na cmentarzu. Do takich usług należy wykopanie i zakopanie dołu oraz przeniesienie trumny. Dodatkowo, do tego dochodzi jeszcze karawan, opłacenie księdza oraz mszy świętej.

Kwiaty, które przyozdobią trumnę także wliczane są do kosztu pogrzebu. Do kompozycji kwiatowych wykonywanych na pogrzeb zaliczamy wieńce pogrzebowe, stroiki, wiązanki oraz kosze. Koszt najtańszego wieńca pogrzebowego to około 200 zł.

Koszt najtańszego nagrobka, wykonanego z chińskiego granitu wynosi ok. 2,5 tys. zł. Niestety, kamień taki chłonie wodę, jest kruchy oraz trudny w obróbce i pęka. Za pomnik strzegomski można zapłacić najmniej 4,5 tys. zł. Nagrobki ze średniej półki, z kamienia zwanego ciemną impalą kosztują od 6,5 tyś. zł wzwyż. Ceny najdroższych nagrobków sięgają nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przykładem takiego nagrobka jest nagrobek wykonany z czarnego szweda. Kamień ten jest drogi, bowiem nie matowieje przez długi okres czasu oraz jest niezwykle wytrzymały.

Podsumowując, koszty pogrzebu, które regulowane są w zakładzie pogrzebowym wynoszą ok. 3 do nawet 10 tyś zł w zależności od wybranej trumny oraz dodatkowych usług pogrzebowych takich jak muzyczna oprawa pogrzebu czy reportaż fotograficzny. Cena pochówku, która jest płacona w kancelarii cmentarnej to około 1000 zł. Do tego dochodzi jeszcze cena nagrobka, która wynosi od ok. 4,5 tys. zł.

Ofertę organizacji pogrzebu w firmie Animus znajdą Państwo na podstronie: https://animus24.pl/pogrzeby-lublin.html

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 4.3/5 (12 Głosy cast)
Ile kosztuje pogrzeb w Lublinie?, 4.3 out of 5 based on 12 ratings