Kolory żałoby. Ile trwa żałoba?

Kolory Śmierci - Ile Trwa Żałoba?

Żałoba jest to okres po śmierci osoby bliskiej, w którym człowiek musi poradzić sobie z brakiem tej osoby. Zazwyczaj towarzyszy jej smutek, żal i rozpacz związana ze startą bliskiego. Żałoba jest to przeżywanie straty w sobie, wewnątrz w sercu oraz równocześnie na zewnątrz. Żałoba pokazywana na zewnątrz jest dyktowana religijnie oraz kulturowo. Przeżywanie śmierci przez żałobnika jest indywidualnym procesem i ma różne objawy.

Żałoba ukazywana jest głównie przez kolor. Różne kolory symbolizują żałobę w różnych częściach świata. W większości krajów kultury europejskiej kolorem żałoby jest czerń. Na Wschodzie kolorem żałoby jest biel. W tradycji słowiańskiej kolorem najsilniej związanym z żałobą była biel, a nie czerń. W niektórych elementach folkloru zachowało się to i dlatego u Serbołużyczan występują białe czepce żałobne u wdów.

Każdy kolor ma swoje znaczenie. Kolor czarny jest kolorem żałoby, ale także oznacza radość i szczęście, Biel natomiast symbolizuje cnotę i czystość, ale w niektórych krajach jest kolorem smutku i żałoby.

W kulturze europejskiej kolor czarny kojarzy się ze smutkiem, śmiercią i żałobą. Ponadto, czerń jest utożsamiana z odczuciami negatywnymi tj. ze złem, grzechem, piekłem czy szatanem. W Chinach oznacza szczęście i radość. Dla Japończyków oznacza dorosłość, szlachetność, doświadczenie życiowe, dojrzałość. W Indiach czarny jest kolorem życia. Czarny ma symbolikę także pozytywną, ponieważ osoby, które ubierają się na czarno są postrzegane jako osoby dojrzałe, eleganckie i z klasą.

Kolor biały jest utożsamiany z czystością, boskością oraz ogólnie odczuciami pozytywnymi. Jest kompletnym przeciwieństwem czerni. W kulturze europejskiej kolor biały to niewinność dlatego szaty papieskie są białe, a także suknie ślubne panny młodej. W kulturach Wschodu kolor biały jest kolorem żałoby. W Indiach oznacza smutek, ale jest także symbolem świętości. W kulturach afrykańskich biel to kolor demonów.

W innych krajach świata kolorem żałoby jest czerwony. Dzieje się to w Afryce Południowej. Dla Egipcjan kolorem żałoby jest żółty. W Tajlandii kolorem smutku i rozpaczy jest kolor fioletowy. W Meksyku kolorem żałoby jest niebieski.

W Europie, przed II wojną światową uznawano, że noszenie pełnej żałoby ( kolor czarny ) jest wskazane tylko wtedy, gdy stać nas na żałobny strój. Obecnie, jedynym uznawanym kolorem żałoby jest czerń. Żałobę można sygnalizować czarną opaską, przy warunkiem, że reszta stroju będzie w odpowiednio stonowanych, ciemnych kolorach, zbliżonych do koloru czarnego.

Według zasad etykiety wszyscy uczestnicy pogrzebu powinni być stosownie ubrani. Dla mężczyzn najlepszym rozwiązaniem jest ciemny garnitur, czarne odzienie wierzchnie, a dla kobiet czarne buty, czarna sukienka nie odkrywająca żadnych partii ciała. Sukienka nie może być zbyt krótka. Rajstopy powinny być ciemne lub czarne. Uznawane jest, że obowiązuje całkowity brak biżuterii oraz perfum.

Ile trwa żałoba?

Dla każdego żałoba jest osobistym przeżyciem i trwa tak długo, jak uważa to za stosowne osoba, która ją przeżywa. Tradycyjnie jednak uznaje się, że żałoba po śmierci współmałżonka trwa rok. Po dziadkach oraz rodzeństwo żałoba trwa pół roku, a po dalszych krewnych trzy miesiące.

W czasie żałoby należy powstrzymać się od hucznych zabaw, tańców, wesel oraz innych radosnych uroczystości.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 4.7/5 (7 Głosy cast)
Kolory żałoby. Ile trwa żałoba?, 4.7 out of 5 based on 7 ratings