Kondolencje

kondolencje

Kondolencje, w szerokim rozumieniu, są to słowa które wyrażone w odpowiedni, oficjalny sposób mają za zadanie wyrazić współczucie i żal z powodu śmierci bliskiej osoby. W przypadku śmierci znanych lub sławnych osób lub katastrofy państwowej, oficjalne kondolencje są składane przez osoby zajmujące wysokie stanowiska w Państwie takie jak prezydent lub nawet Papież.

Forma wyrażania współczucia, poprzez złożenie kondolencji jest różna w zależności od stopnia pokrewieństwa lub znajomości z osobą zmarłą. Zazwyczaj, kondolencje składane są członkom najbliższej rodziny zmarłego tuż po pogrzebie i pochowaniu zmarłego. Kondolencje składane są poprzez kolejne podchodzenie do członków rodziny zmarłego i używanie zwrotu „Moje kondolencje z powodu śmierci…” , „Bardzo mi przykro z powodu…” lub „Wyrazy współczucia”.

Należy pamiętać, że pogrzeb jest wyjątkowo przykrym wydarzeniem dla rodziny zmarłego, dlatego niepotrzebne jest przeciąganie kondolencji albo wypowiadanie długich monologów. Czasami, praktykuje się składanie kondolencji jeszcze przed pogrzebem, w momencie uzyskania informacji o śmierci bliskiej osoby. Informacja taka może być przekazana reszcie rodziny, przyjaciołom oraz znajomym z pracy telefonicznie. Wtedy właśnie, nadarza się okazja na wyrażenie współczucia i żalu związanego ze śmiercią danej osoby. Podobnie, w przypadku, gdy dowiadujemy się o śmierci osoby poprzez nekrolog. Zazwyczaj, w przypadku śmierci bliskiego członka rodziny lub osoby bliskiej naszemu sercu kondolencje są wyrażane w inny sposób. Może być nią osobista wizyta w domu rodzinnym osoby zmarłej i udzielenie wsparcia duchowego członkom jej rodziny. Ponadto, w takim przypadku warto zaproponować rodzinie zmarłego pomoc w załatwieniu formalności pogrzebowych oraz organizacji pogrzebu oraz stypy.

Wyrażenie kondolencji jest prostsze w przypadku, gdy łączy nas zażyła relacja z członkami rodziny osoby zmarłej. Zawsze jest to jednak trudne, dlatego przy składaniu kondolencji należy zachować powagę, a także okazać należyty osobie zmarłej szacunek. W przypadku, gdy osoba zmarła to kolega z pracy, kierownik lub szef, w dobrym tonie jest wysłanie specjalnej delegacji z kondolencjami. Zazwyczaj, wysyła się również delegację z wieńcem pogrzebowym lub wiązanką na pogrzeb zmarłej osoby. Na szarfie pogrzebowej należy wtedy umieścić napis taki jak „W imieniu całej załogi, wyrażamy najserdeczniejsze kondolencje” lub „W imieniu wszystkich pracowników wyrazy współczucia”. W niektórych okolicznościach praktykuje się także zamówienie kondolencji w formie anonsu w gazetach.

Za nieeleganckie formy kondolencji uważa się te przesłane drogą sms-ową lub mailową. Czasami, akceptowalne jest to wśród osób młodych. W niektórych przypadkach, rodzina osoby zmarłej nie życzy sobie składania kondolencji. Wtedy informuje ona wszystkich uczestników pogrzebu o fakcie nieskładania kondolencji wedle życzenia rodziny. Należy wówczas uszanować decyzję i wole rodziny oraz dostosować się do prośby.

Według savoir- vivre kondolencje wypada składać wszystkim bliskim członkom rodziny zmarłego. Poza tym, kondolencje należy wyrażać w sposób zwięzły. Savoir vivre nakazuje zachowywać się w sposób współczujący i życzliwy przy składaniu kondolencji, mimo tego, że osoby je przyjmujące mogą zachowywać się w sposób niemiły lub być rozdrażnione. Jest to zupełnie zrozumiałe, zważywszy uwagę na fakt, że znajdują się w stanie rozpaczy po stracie bliskiej osoby i w żałobie.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Kondolencje, 5.0 out of 5 based on 1 rating