Kongregacja Nauki Wiary o pochówku zmarłych i kremacji, Watykan 2016

watykan

25 października 2016 roku, we wtorek wydana została instrukcja dotycząca pochówku osób zmarłych oraz kremacji przez Kongregacje Nauki Wiary w Watykanie. Instrukcja ta o nazwie „Ad resurgendum cum Christo” (Aby zmartwychwstać z Chrystusem) zawiera stanowisko Kościoła katolickiego wobec tradycyjnego sposobu grzebania zmarłych oraz kremacji.

Nie jest to nowością, że Kościół od zawsze preferował tradycyjny pochówek ciał. Nie zabrania on jednak kremacji, pod warunkiem, że nie zostaje ona przeprowadzona niezgodnie z wiarą chrześcijańską. Dokument mówi także o tym, że chowanie ciał w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, miejscach świętych sprzyja tradycji oraz pamięci o zmarłych, a także przypomina o modlitwie za nich.

Kościół zezwala kremację wtedy, gdy „wybór ten nie jest podyktowany wolą odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła”. Ponadto, zabrania się rozrzucanie prochów osoby zmarłej oraz przechowywania ich w miejscu, które nie jest miejscem świętym tj. cmentarz. Nie wolno również przerabiać prochy osoby zmarłej na biżuterię, co w ostatnich czasach jest niezwykle popularne. Instrukcja „Ad resurgendum cum Christo” została oficjalnie zatwierdzona przez Papieża Franciszka. Kremacja jest akceptowalna przez Kościół katolicki od lat 70 XX wieku. W 1963 roku tzw. Święte Oficjum wydało dekret, który mówił o tym, że zezwala się na spalanie ciał zmarłych.

Stanowisko Kościoła katolickiego wobec kremacji wskazuje na to, że Kościół nie może pozwolić na obrzędy, które uwzględniają błędne pojęcie o śmierci. Chodzi tu o brak wiary w zmartwychwstanie, istnienie nieśmiertelnej duszy i życie wieczne. Kościół mówi, że według wiary katolickiej śmierć nie jest czymś ostatecznym, nie jest ostatecznym unicestwieniem.

Dokument Kongregacji Nauki Wiary wyraźnie zabrania pozostawienia prochów w miejscu zamieszkania oraz nie mogą być rozdzielane pomiędzy poszczególnych członków rodziny zmarłego. W dodatku, w instrukcji podkreślono, że w przypadku, gdy zmarły żądał kremacji oraz rozrzucenia własnych prochów z powodów, które są sprzeczne z wiarą chrześcijańską, należy odmówić mu jej wykonania.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (2 Głosy cast)
Kongregacja Nauki Wiary o pochówku zmarłych i kremacji, Watykan 2016, 5.0 out of 5 based on 2 ratings