Kremacja – forma pochówku osoby zmarłej

kremacja forma pochówku

Spopielanie ciała osoby zmarłej jest sposobem pochówku, który staje się coraz bardziej powszechny w ostatnich latach. Wcześniej, kremacja nie była aż tak rozpowszechniona w Polsce. Działo się tak, ze względu na niejasny stosunek Kościoła katolickiego wobec niej. Obecnie, Kościół katolicki pozwala na kremacje zwłok pod warunkiem, że nie jest ona traktowana jako manifestacja braku wiary katolickiej. Kościół Rzymskokatolicki zaakceptował kremację jako obrzęd pogrzebowy w 1983 roku : „Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej.”

Kościół katolicki preferuje tradycyjny pochówek, czyli grzebanie ludzkich zwłok w ziemi na terenie cmentarza. Związane jest to z tym, że według wiary katolickiej Chrystus złożony był w grobie, po czym po trzech dniach zmartwychwstał. Dla uszanowania wiary oraz tradycji, powszechne stało się grzebanie zwłok w ziemi. Wcześniejszy sprzeciw Kościoła przeciwko kremacji miał związek z tym, że kiedyś palenie zwłok na stosie było znakiem niewiary w zmartwychwstanie. Były to praktyki typowo pogańskie. Zezwolenie na kremację na Soborze Watykańskim w 1983 roku było spowodowane czynnikami ekologicznymi oraz demograficznymi. Po pierwsze, zwiększająca się stale ilość cmentarzy wymuszała sytuowanie ich nawet w centrach miast. Poza tym, rozkładające się zwłoki zanieczyszczają wody gruntowe. Kremacja jest procesem bezdymnym i bezzapachowym i jest procesem ekologicznym.

Polskie prawo zezwala na kremację, ale określa szczegółowo w jaki sposób pochowane mają być prochy osoby zmarłej. Obecnie polskie prawo nie zezwala na przechowywanie urny z prochami w innym miejscu niż na cmentarzu, w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu tj. nisza urnowa, grób urnowy lub tradycyjny grób. Ponadto, nie wolno rozsypywać prochów osoby zmarłej na tzw. „polach pamięci” oraz rozsypywać prochów do morza. W szczególnych przypadkach, jeśli śmierć nastąpiła na okręcie na pełnym morzu można prochy w nim zatopić. Za naruszenie przepisów prawnych grozi kara grzywny lub aresztu.

Proces kremacji odbywa się z zachowaniem najwyższego szacunku w stosunku do osoby zmarłej. Podczas kremacji zwłok, ciało umieszczane jest w specjalnej trumnie, która pozbawiona jest wszystkich uchwytów czy ozdób, które mogły by stanowić niebezpieczeństwo podczas trwania procesu. Przed kremacją odbywa się pożegnanie osoby zmarłej, zazwyczaj na terenie domu pogrzebowego, czyli w kaplicy. Ceremonia pogrzebowa, czyli pochówek urny z prochami jest drugim etapem pożegnania się z osobą zmarłą. Całkowity cykl kremacyjny trwa od 1,5 do 2 godzin. Kremacja jest bardzo rozpowszechnioną formą pochówki na świecie. W Japonii 99,84% wszystkich pochówków stanowiły kremacje. W Polsce kremacje stanowią 7% wszystkich pochówków.

Za wyborem kremacji, jako formą pochówku osoby zmarłej opowiada się coraz więcej osób. Przede wszystkim, przemawiają za tym względy ekonomiczne, bowiem na cmentarzach brakuje miejsc. Poza tym, duże znaczenie w tym wypadku mają względy estetyczne oraz higieniczne. Koszty pochówku tradycyjnego, a koszty kremacji są podobne.

Ofertę kremacji w Lublinie znajdą Państwo na podstronie: https://animus24.pl/kremacje-lublin.pl

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (3 Głosy cast)
Kremacja - forma pochówku osoby zmarłej, 5.0 out of 5 based on 3 ratings