Od czego zależy koszt nagrobka?

Co wpływa na koszt nagrobka?

W Polsce stawianie nagrobka, będącego pamiątką i uczczeniem osoby zmarłej jest bardzo powszechne. Producenci nagrobków wprowadzają coraz to więcej modeli oraz rodzajów kamieni, aby dotrzeć do każdego klienta. Koszt nagrobka jest uzależniony od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj użytego materiału, którym może być granit czy piaskowiec. Kolejnym czynnikiem jest ilość użytego materiału, a więc wymiar nagrobka. Do wymiarów nagrobka oprócz jego wielkości (długość i szerokość) zaliczamy również grubość poszczególnych płyt kamiennych, które składają się na nagrobek. Ilość ułożonych jedna na drugą płyt również definiuje cenę nagrobka. Pozostałe czynniki, które określają koszt nagrobka to ilość oraz rodzaj literek na płycie głównej czy ozdoby.

Pierwszym czynnikiem, który definiuje koszty produkcji nagrobka jest materiał. Drogie materiały charakteryzujące się wysoką jakością i wysoką odpornością na niekorzystne warunki środowiskowe mają wysoką cenę. Takim materiałem jest tzw. „czarny szwed” oraz „ciemna impala” czy „vanga” Materiały takie jak kamienie chińskie są tanie. Niestety, związane jest to z ich niską jakością. Kamienie te nie są przeznaczone na polskie warunki atmosferyczne, ponieważ magazynują i chłoną wodę, a następnie pękają.

Ze względu na to, że nagrobki można podzielić na pojedyncze oraz podwójne występują pomiędzy nimi różnice w cenie. Pojedyncze nagrobki są przeznaczone dla jednej osoby lub więcej i posiadają umowne, standardowe wymiary. Najczęściej pojedyncze nagrobki mają wymiary: 250×120 cm. Wymiary nagrobka są w głównej mierze uzależnione od wymiarów grobowca i miejsca na cmentarzu. Nagrobki podwójne natomiast, są przeznaczone dla dwóch osób lub większej ilości osób. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród ludzi, którzy chcą być pochowani z osobą najbliższą, np. z małżonkiem i innymi członkami rodziny.

Na rynku znaleźć można także ofertę nagrobków nietypowych. Nagrobki nietypowe, wykonane na specjalne zamówienie posiadają niestandardowe wymiary oraz kształty. Ich cena jest znacznie wyższa od nagrobków o standardowej grubości płyt. Należy pamiętać, że w przypadku nagrobka o większych niż powszechne wymiarach, generowane są większe koszty produkcji. Ilość kamienia wykorzystanego do produkcji takiego nagrobka jest większa niż zazwyczaj. Odpady, które pojawiają się w procesie produkcyjnym też są większe. W każdym zakładzie kamieniarskim występują określone grubości oraz wymiary poszczególnych elementów stanowiących nagrobek. Tak więc wyróżnić można grubość płyt nagrobnych, szczyty oraz boki nagrobka, na których wystąpić mogą zaokrąglenia.

Na cenę nagrobka składa się także jego kształt. Im prostszy nagrobek, tym jego cena jest niższa. Przykładowo, nagrobek w kształcie prostopadłościanu o standardowej grubości płyty jest najtańszą z możliwych opcji. W momencie wyboru skomplikowanego w swoich kształtach nagrobka, o dużej ilości załamań oraz zaokrągleń, cena będzie wyższa. Proces produkcji standardowego nagrobka jest znacznie bardziej prosty niż nagrobka nietypowego. Czas produkcji jest krótszy w przypadku typowego nagrobka. Co ciekawe, popularne nagrobki z wcięciami są droższe w produkcji od typowych, pomimo tego, że wymagają mniejszej ilości materiału. Dzieje się tak, ponieważ koszty wykonania wycięć są droższe niż materiał. Dodatkowe czynności wykonywane w procesie produkcji nagrobka takie jak frezowanie również podwyższają jego wartość. Frez jest dekoracją i nadaje on wygląd nagrobka.

Dodatkową usługą naliczającą dodatkowe koszty w postawieniu nagrobka są litery. Litery na płycie mogą być piaskowane, rzeźbione lub mosiężne. Litery mosiężne są droższe od liter piaskowanych. Poza tym, kosztowne są wazony, krzyże, podstawki pod znicze czy ławeczki.

Do kosztów nagrobka oprócz kosztów jego produkcji zaliczyć można również koszty kwatery cmentarnej. W zależności od lokalizacji cmentarza, a niekiedy samej kwatery na cmentarzu koszty
nabycia miejsca na cmentarzu jest różny. Niekiedy koszty mogą być niewielkie lub nawet zerowe. Dzieje się tak na małych cmentarzach parafialnych. W dużych aglomeracjach, na dużych cmentarzach lub bardzo charakterystycznych typu Cmentarz na Powązkach w Warszawie cena kwatery jest wysoka. Aby postawić nagrobek należy dostać zgodę od zarządcy cmentarza. Zazwyczaj zajmuje się tym zakład kamieniarski, który realizuje usługę wykonania nagrobka. Niestety, nie są to jedyne koszty jakie należy ponieść na cmentarzu. Do kosztów dodatkowych należy opłata za postawienie nagrobka, opłata za otworzenie bramy wjazdowej dla osób montujących nagrobek na terenie cmentarza.

Istotny jest także koszt transportu nagrobka na cmentarz oraz koszt jego montażu. Jeżeli zakład kamieniarski wykonujący nagrobek ma swoją siedzibę w innym mieście niż cmentarz docelowy, doliczane są koszty transportu. Zazwyczaj jednak nie są one wysokie (przeważnie jest to koszt paliwa).

Ofertę nagrobków w Lublinie firmy Animus, która zajmuje się realizacją nagrobków w całej Polsce, znajdą Państwo na podstronie: https://animus24.pl/nagrobki-lublin.pl

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Od czego zależy koszt nagrobka?, 5.0 out of 5 based on 1 rating