Pogrzeb w krajach chrześcijańskich

W zależności od szerokości geograficznej, religii oraz innych kryteriów pogrzeb osoby bliskiej przyjmuje różnorodne formy. W krajach chrześcijańskich, w których dominującymi religiami wyznawanymi przez ludzi jest katolicyzm, prawosławie lub protestantyzm pogrzeb należy do sakramentaliów, czyli sakramentów. Sakrament to znak lub inny sposób przekazania łaski Bożej, który jest ustanowiony zgodnie z wiarą przez Chrystusa. Czasami nazywany jest tajemnicą.
Grzebanie zmarłych zgodnie z wiarą chrześcijańską związane jest z silnym przekonaniem o tym, że nadejdzie dzień zmartwychwstania i nadejdzie Jezus, by tego dokonać. Dwoma akceptowalnymi formami pochówku w wierze chrześcijańskiej jest pogrzeb tradycyjny, czyli ziemny w trumnie lub pogrzeb kremacyjny w urnie. W pierwszym przypadku, osoba zmarła jest złożona do trumny, w pozycji leżącej ze splecionymi na klatce piersiowej lub na brzuchu rękami. W dodatku, przyjęło się, że osoba zmarła powinna wyglądać po śmierci, w miarę możliwości, tak samo jak za życia. Aby osiągnąć ten cel, zmarły poddawany jest zabiegom kosmetycznym. Z reguły, do takich zabiegów zalicza się makijaż pośmiertny polegający na zamaskowaniu pośmiertnych zmian na twarzy lub zatuszowanie ewentualnych urazów. Braki znajdujące się w cele zmarłego uzupełnia się specjalnymi atrapami, masami plastycznymi oraz woskiem.
Trumna z osobą zmarłą jest umieszczana w grobie ziemnym, który jest wykopany na głębokość około 2 metrów, a następnie jest zasypywana i przykrywana nagrobkiem. Nagrobek jest wykonany zazwyczaj z kamienia lub betonu. Członkowie rodziny osoby zmarłej składają trumny w specjalnych, murowanych grobowcach, na których można ułożyć kolejne trumny. Zmarli, którzy pochodzili z zamożnej rodziny często bywają składani w monumentalnych grobowcach, które przypominać mogą nawet małe domki, kaplice czy pałace. Takie nagrobki są typowe dla przedstawicieli społeczności romskiej. Każdy grób posiadać powinien opis, który informuje o nazwisku osoby zmarłej, dacie urodzenia oraz śmierci, ilości przeżytych lat, a także epitafium.
Drugim możliwym sposobem chowania zmarłych jest pochówek kremacyjny, który polega na spopieleniu ciała osoby zmarłej w piecu kremacyjnym. Następnie, prochy są umieszczone w urnie.
W wierze katolickiej kremacja jest dopuszczalna, pod warunkiem, że nie jest wykonywana sprzecznie
z naukami wiary katolickiej. Natomiast, w krajach protestanckich oraz zlaicyzowanych kremacja jest najbardziej powszechnym sposobem grzebania zmarłych. Ponadto, kremacja jest preferowana wtedy, gdy ciało osoby zmarłej nie powinno być pokazywane przed pochówkiem. Dotyczy to ciał po wypadku lub sekcjach zwłok.
W większości państw, w których kremacja jest dopuszczana jako forma pochówku, urny są zakopywane w płytkich ziemnych grobach. Dopuszczalne jest także ustawienie urny w specjalnych kolumbariach
w ścianach krypt cmentarnych. W Niemczech jest to jedyna dozwoloną forma pochówku prochów.
W niektórych regionach Niemiec wydawane są jednorazowe pozwolenia na zatopienie prochów
w rozkładanej biologicznie urnie na pełnym morzu lub w lesie. W Polsce prawo nie zezwala na rozsypywanie prochów ani na przechowywanie urny z prochami osoby zmarłej w domu czy innym miejscu nie będącym specjalnie przygotowanym do tego celu miejscem.
Jeżeli chodzi ściśle o to jak wygląda typowy pogrzeb w krajach chrześcijańskich to zależy w głównej mierze od sposobu pochówku. W przypadku pogrzebów typowych, ziemnych, pogrzeb poprzedzony jest tzw. pożegnaniem. Jest to chwila dla rodziny oraz znajomych i krewnych zmarłego, którzy ostatni raz chcą zobaczyć zmarła osobę i pożegnać się z nią. Pożegnania organizowane są w przeddzień pogrzebu lub tego samego dnia. Następnie, trumna przewożona jest na cmentarz, gdzie dokonywany jest obrzęd przez księdza. Uroczystości na cmentarzu odbywają się w kaplicy cmentarnej lub na samym cmentarzu obok grobu. Czasami, na pogrzebie obecny jest także mówca. Zwykle, pogrzeb jest organizowany kilka dni po śmierci zmarłego. W Polsce nie ma przepisu, który nakazywał by konkretnie datę pogrzebu od śmierci zmarłego. Natomiast, w Niemczech pogrzeb musi się odbyć w okresie 48 h od zgonu.
Pogrzeb kremacyjny wygląda podobnie do pogrzebów tradycyjnych. Jedynym wyjątkiem jest fakt, że ewentualne pożegnanie musi odbyć się przy urnie, a nie trumnie. W przypadku pogrzebów typowych, na pożegnaniu rodzina ma okazję zobaczyć zmarłego, ubranego w jego odświętny strój.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Pogrzeb w krajach chrześcijańskich, 5.0 out of 5 based on 1 rating