Pogrzeb wyznawców judaizmu

Judaizm jest religią, w której głównym przeświadczeniem wierzących jest uważanie siebie za naród wybrany. Judaizm uważa, że nie tylko Żydzi mogą trafić po śmierci do raju, ale także nie- Żydzi, choć jest im tam trudniej trafić. Jak każda religia, judaizm cechuje specyfika obrzędów pogrzebowych charakterystycznych dla tej religii. Jak wyglądają obrzędy pogrzebowe w judaizmie? Otóż, zmarłej osobie należy zamknąć oczy, a następnie ułożyć ciało na podłodze i przykryć je. W pomieszczeniu należy rozpalić świecie. Ciało osoby zmarłej należy umyć, po czym zawinąć w białą szatę tzw. kitel. Powszechne jest, iż kitel otrzymuje małżonek w dniu ślubu od swojej żony. Ponadto, w przypadku śmierci żonatego mężczyzny zakłada mu się na szyję szal modlitewny tzw. tałes z poobcinanymi frędzlami. Zmarły nie może już wykonywać przykazań Bożych, o których miały przypominać frędzle.
Uroczystego obmycia ciała dokonuje hewra kadisza, czyli bractwo pogrzebowe w budynku znajdującym się w sąsiedztwie cmentarza. Od momentu śmierci aż do momentu pogrzebania ciało zmarłego nie może pozostać samo. Należy przy nim czuwać i recytować psalmy. Trumna, w której pogrzebane jest ciało jest w postaci skrzyni z surowego drewna, która jest zbita z kołków. Nie może być ona zbita
z gwoździ.
Pogrzeb zmarłego musi odbyć się tej samej doby, w której nastąpiła śmierć. Powszechne są także pogrzeby nocne. Co ciekawe, ciało zmarłego nie może zostać zabalsamowane. Ceremonia pogrzebowa odbywa się w kaplicy wystawienia. Rabin wygłasza tam mowę pogrzebową, a syn zmarłego czyta głośno modlitwę za zmarłych tj. Kadisz. Uczestnicy ceremonii pogrzebowej mają niestaranne stroje. Charakterystyczne jest dla nich wymięcie, założenie w odwrotny sposób, tył naprzód, co ma symbolizować fakt, że śmierć jest odwrotnością życia. Zmarłego układa się w grobie poziomo, z twarzą zwróconą w kierunku Jerozolimy. Na ciało sypana jest garść ziemi, podobnie jak w chrześcijaństwie. Na grobie nie zostawia się kwiatów. Według judaizmu zmarłym nie może służyć nic z tego, co cieszy żywych.
Po wyjściu z cmentarza wszyscy żałobnicy myją ręce w wodzie rytualnej ze studni, która stoi za jego bramą. Czas żałoby tzw. sziwa trwa tydzień i w tym czasie członkowie rodziny przyjmują kondolencje od bliskich. W czasie żałoby, w domu zmarłego zasłonięte są wszystkie lustra, a żałobnicy siedzą bez butów na podłodze. W tym czasie rezygnują także z golenia, z używania wszelkich kosmetyków, z seksu oraz innych przyjemności.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (2 Głosy cast)
Pogrzeb wyznawców judaizmu, 5.0 out of 5 based on 2 ratings