Relikwiarze

relikwiarze

Relikwiarz jest to rodzaj pojemnika, który służy do przechowywania w nim relikwii, czyli szczątków ciał osób świętych lub przedmiotów, z którymi osoby te stykały się w czasie życia. Obecnie, w relikwiarzach nie przechowuje się jedynie prochów osób świętych. Obecnie, relikwiarz to także naczynie liturgiczne, które używane jest podczas odprawiania mszy świętej. Najczęściej relikwiarze można znaleźć w kościołach, gdzie przechowywane są w nich szczątki świętych.

Zazwyczaj relikwiarze przyjmują formę przedstawiającą skrzynkę, sarkofag, trumnę, krzyż lub inną. Materiały, z których wykonuje się relikwiarz to drewno, metal, szkło, a nawet kość słoniowa. Czasami, występują relikwiarze, które są bogato zdobione kamieniami szlachetnymi, a także dekoracjami malarskimi czy rzeźbami.

W dzisiejszych czasach relikwiarze nie są tak powszechne jak niegdyś, bowiem w przeszłości każda osoba posiadała relikwiarz, który był zakopywany wraz z ciałem w ziemi. Pierwsze relikwiarze przyjmowały kształt puszek lub sarkofagów. Miały one niewielkie rozmiary, a ikonografia nie odnosiła się do zawartości relikwiarza. W okresie romańskim najpopularniejsze były relikwiarze, które obrazowały kształt relikwii oraz takie, które przybierały kształt krzyża. Powszechne były również bogato zdobione relikwiarze, z mnóstwem dekoracji i bardzo precyzyjnie wykonane.

Dawniej, wiele osób trudniło się handlem relikwiami. Nierzadko, okazywały się one fałszywe. Doprowadziło to do tego, że ludzie podrabiali relikwie i sprzedawali je następnie ludziom, w celach zarobkowych. Kościół ustanowił jednak prawo, mówiące o tym, że prawdziwość relikwii może stwierdzić jedynie papież.

Obecnie, relikwiarze przyjmują różnorodne formy. Najczęściej spotykane są jednak relikwiarze w kształcie krzyży. W przypadku relikwiarzy stojących, wizerunek Chrystusa jest umiejscowiony w tylnej części relikwiarza. Z przodu znajdują się szczątki. Krzyże relikwiarzowe są przeważnie bogato zdobione, a do ich dekoracji wykorzystuje się kamienie szlachetne, a także złotnicze dekoracje. Czasami, w materiale relikwiarza wyżłobione są sceny przedstawiające Chrystusa w otoczeniu ewangelistów, a także Maryję Dziewicę czy anioły. Na relikwiarzach można umiejscowić także specjalną inskrypcję.

W dzisiejszych czasach relikwiarze nie są tak popularne jak kiedyś. Są one dostępne tylko i wyłącznie na specjalne zamówienie. Do produkcji relikwiarzy używa się zaawansowanej technologii. Do dekoracji takiego relikwiarza zatrudniany jest artysta, a czasem także złotnik. W kościołach zazwyczaj znajdują się dwa miejsca służące do przechowywana relikwii. Jednym z nich jest właściwy relikwiarz, który jest wystawiany dla większej publiki w czasie obrzędów religijnych, natomiast drugi jest ukryty w specjalnym miejscu, po to by zapewnić relikwiom bezpieczeństwo i zapobiec ich kradzieży.

Dzisiejsze relikwiarze jakie możemy spotkać w zakładach pogrzebowych służą do przetrzymywania małej części prochów osób zmarłych po procesie kremacji. Czasami zdarza się, że rodziny osób zmarłych chcą, aby znalazł się tam np. odcięty mały kosmyk włosów.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Relikwiarze, 5.0 out of 5 based on 1 rating