Rodzaje nagrobków w różnych kulturach, miejscach i wyznaniach

Rodzaje Nagrobków

Nagrobki różnią się od siebie w zależności od kultury, szerokości geograficznej czy religii. W dzisiejszych czasach, w Polsce nagrobki wykonane są ze skał magmowych lub metamorficznych. Rzadziej zdarzają się nagrobki budowane ze skał osadowych. Skały osadowe są wykorzystywane bowiem w budownictwie. Nagrobki na polskich cmentarzach najczęściej wykonywane są z granitu, z polskiego kamienia strzegomskiego czy z piaskowca. Ze względu na wysoką jakość materiały te są drogie. Dlatego niektóre rodziny decydują się o postawienie nagrobka dla osoby bliskiej z chińskiego importowanego kamienia o niższej jakości. Kamienie te potrafią chłonąć wodę i przez to pękać. Najczęściej, nagrobki w Polsce są wykonywane w ciemnych barwach. Płyty z kamienia mogą zostać wycięte w dowolnych formach i różnorodnych kształtach. Obecnie, coraz bardziej powszechne są oryginalne nagrobki, o ciekawym wyglądzie. Typowy nagrobek w Polsce charakteryzuje się pionową płytą, na której znajduje się imię i nazwisko osoby zmarłej oraz data narodzenia i śmierci. Popularne staje się nakładanie na płyty ozdobnych liter, które stanowią epitafium. Często spotykane jest też nanoszenie wizerunków zmarłych osób na płytę lub ich zdjęcie.

Proces produkcyjny i technologiczny polskiego nagrobka rozpoczyna się w momencie wydobycia skały w kamieniołomie. Wydobyte skały są w postaci dużych i masywnych bloków, dlatego w zakładach kamieniarskich są one odpowiednio obrabiane. Obróbka ta to głównie cięcie bloku skalnego na cieńsze płyty, a także polerowanie i szlifowanie skały. Następnie, płyty te są zewnętrznie frezowane oraz zaokrąglane.

W Ameryce Północnej typowe nagrobki znacznie różnią się od tych, które są nam powszechnie znane. Na większości filmów amerykańskich można zauważyć, że nagrobki w USA przyjmują inną formę. Zazwyczaj są to pionowe płyty kamienne lub małe tabliczki. Płyty umieszczone są w ziemi. Cmentarze w Stanach Zjednoczonych przypominają parki, bowiem są to duże zielone tereny, w których w sposób równorzędny umieszczone są płyty nagrobkowe.

Kolejnym przykładem innej od znanej Polakom formy nagrobka są nagrobki żydowskie nazywane macewami. Macewa to tzw. nagrobna stela. Jest to najogólniej, pionowo ustawiona kamienna płyta. W górnej jej części znajduje się płaskorzeźba, a w dolnej epitafium. Epitafia są pisane po hebrajsku, po polsku, a także w języku niemieckim, rosyjskim i jidysz. Płaskorzeźba ma znaczenie głównie symboliczne. Elementy tej rzeźby są powiązane z cechami osoby zmarłej. Niektóre elementy dekoracyjne na nagrobkach żydowskich są przeznaczone tylko dla niektórych grup społecznych. Złożone w geście modlitwy dłonie przeznaczone były tylko dla kapłanów, natomiast dla rabina czy uczonego- korona Tory lub księga. Na nagrobkach żydowskich znajdują się symbole związane z judaizmem, czyli menora oraz gwiazda Dawida.

Warto wspomnieć także o architekturze nagrobków Romów. W Polsce Cyganie stawiają okazałe pomniki cmentarne, które różnią się od innych swoją wielkością i masywnością. Formy nagrobków romskich to kaplice cmentarne oraz mauzolea. W przypadku mauzoleum, pochówek znajduje się pod posadzką. Kamień, z którego najczęściej wykonywane są nagrobki romskie to czarny marmur. Estetyka romskich nagrobków kojarzy się ze stylem rokoko i widać wpływy renesansowe Charakteryzuje je przepych i bogactwo dekoracji. Prawie zawsze nagrobki takie wyposażone są w wizerunek osoby zmarłej. Często nagrobki są powiązane z dobrami materialnymi i przepychem.

Ostatnim ciekawym przykładem różnorodności nagrobków są nagrobki rosyjskich i ukraińskich gangsterów. W latach 90 mafijne rodziny ukazywały swoje bogactwo nawet po śmierci, dzięki stawianiu bogatych nagrobków na cmentarzach. Wizerunki mafiozów przedstawiane były na ogromnych płytach wykonanych z kamienia. Wykonywano rzeźby oraz pomniki przedstawiające portrety osób zmarłych z towarzyszącymi im dobrami materialnymi takimi jak domy czy samochody.

Ofertę nagrobków w Lublinie znajdą Państwo na podstronie: https://animus24.pl/nagrobki-lublin.pl

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Rodzaje nagrobków w różnych kulturach, miejscach i wyznaniach, 5.0 out of 5 based on 1 rating