Stypa pogrzebowa

Stypy Pogrzebowe Lublin

Stypa to uczta pogrzebowa, a inaczej konsolacja. W tradycjach słowiańskich po pogrzebie osoby zmarłej organizowano poczęstunek dla uczestników ceremonii pogrzebowej. W dawnych czasach, często osobą zmarłą, na której cześć wydawano stypę był wojownik lub wódz. Kiedyś, stypy organizowano na żalnikach, czyli cmentarzach Słowian wschodnich i południowych.

W wielu krajach na świecie, stypa organizowana jest w domach pogrzebowych przed pogrzebem zmarłego. Zazwyczaj, trumna z osobą nieżyjącą znajduje się wtedy w tym samym pomieszczeniu co uczestnicy ceremonii pogrzebowej oraz drobny poczęstunek w formie bufetu. W Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie stypę nazywa się „the viewing”, czyli „oglądanie”. Jest to powszechny zwyczaj, rytuał społeczny, która podkreśla ideę, że strata członka jakiejś większej grupy wpływa na całość tej grupy. Termin „wake”, czyli w języku angielskim- stypa odnosi się do późno nocnego czuwania modlitewnego, które organizowane było po śmierci zmarłego.

Obecnie, w Polsce stypę nadal organizuje się po pogrzebie osoby zmarłej. Zazwyczaj, powody zorganizowania przyjęcia pogrzebowego nie mają nic wspólnego z pobudkami naszych przodków. Ma to wymiar bardziej praktyczny. Wcześniej, stypę organizowano w celu upamiętnienia zmarłego. Dzisiaj, stypa jest formą ugoszczenia uczestników pogrzebu, którzy przyjechali z daleka oraz możliwością złożenia kondolencji i okazja do spędzenia kilku chwil razem.

Po uroczystościach pogrzebowych zawsze następuje moment, w którym najbliższa rodzina zmarłego powinna zaprosić uczestników pogrzebu na poczęstunek. Coraz bardziej powszechna jest organizacja stypy w restauracji. Przyjęcie członków pogrzebu do domu mogłoby być zbyt kłopotliwe dla pogrążonej w żałobie rodziny. Większość osób uważa, że w tak trudnych chwilach nie warto zaprzątać sobie głowy wyborem menu, przygotowaniem dań, a także usadzaniem każdego gościa przy stole w domu. Organizacja stypy w restauracji jest dla wielu lepszym rozwiązaniem. Dużą wątpliwością dla wielu ludzi jest kwestia alkoholu na stypie. Zwyczajowo, alkohol nie powinien znajdować się na konsolacji, tak jak na chrzcinach czy komunii. Jednakże, każdy powinien sam zastanowić się nad tym czy alkohol powinien znaleźć się na stypie.

Należy pamiętać, że stypa nie musi być tylko przykrym obowiązkiem i powinnością rodziny zmarłego. Można wykorzystać ją jako moment spotkania z dawno niewidzianą rodziną, wspólne wspominanie wydarzeń z życia osoby zmarłej oraz znalezienie otuchy w bliskich osobach.

Na koniec warto wspomnieć, że organizacja stypy nie jest rzeczą konieczną. O tym, czy rodzina jest na siłach aby zorganizować stypę oraz przyjąć pozostałych uczestników ceremonii pogrzebowej na drobny poczęstunek decyduje stan psychiczny jej członków. Należy samemu zastanowić się czy warto zorganizować konsolację po pogrzebie osoby zmarłej.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (2 Głosy cast)
Stypa pogrzebowa, 5.0 out of 5 based on 2 ratings