Tabliczka natrumienna

Tabliczki Pogrzebowe lublin

Tabliczka nagrobna nazywana jest inaczej tabliczką natrumienną, pogrzebową oraz tabliczką pamiątkową. Zazwyczaj wykonana jest z metalu nierdzewnego lub z tworzywa sztucznego. Zawiera informację o osobie zmarłej tj. imię i nazwisko tej osoby, datę urodzenia, datę śmierci, liczbę przeżytych lat, a także epitafium. Tabliczka umieszczana jest na trumnach, na nagrobkach lub na krzyżach znajdujących się przy grobie. W momencie, gdy tabliczka znajdzie się na nagrobku stanowi ona źródło identyfikacji miejsca, w którym pochowana została osoba zmarła. Obecnie, większość grobów znajdujących się na polskich cmentarzach posiada osobne tabliczki pamiątkowe, które są przymocowane do płyty nagrobnej. Kiedyś, wszelkie informacje dotyczące osoby zmarłej znajdowały się bezpośrednio na nagrobku. W dzisiejszych czasach, większość zakładów kamieniarskich, które wykonują nagrobki posiada w swojej ofercie tablice pamiątkowe. Tabliczki pamiątkowe można nabyć także w zakładach pogrzebowych, gdzie wykonany jest ich indywidualny projekt graficzny.

Powszechny materiał na tabliczki pamiątkowe to mosiądz. Dzięki jego własnościom materiałowym takim jak wysoka wytrzymałość oraz odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, tabliczki są wytrzymałe i nie ulegają zniszczeniu oraz procesom chemicznym takim jak korozja. Poza tym, materiał ten jest plastyczny, dzięki czemu łatwo podlega obróbce. W katalogach wytwórców znaleźć można kilkadziesiąt wzorów tabliczek różniących się od siebie piktogramami. Piktogram to obraz graficzny, który symbolizuje, w tym przypadku, przynależność do odpowiedniej społeczności religijnej. Najczęściej, w religii katolickiej jest nim krzyż. Powszechnie wykonywany jest także piktogram przedstawiający palmę.

Każda tabliczka pamiątkowa ma inny wzór, zdobienia oraz wielkość. Dobierana jest również wielkość i rodzaj czcionki. Popularne jest zamieszczanie na tabliczce nagrobnej epitafium, które jest napisem na nagrobku lub pomniku upamiętniającym zmarłego. Wygląd tablicy pamiątkowej jest uzależniony od preferencji oraz gustu klienta. Można go dopasować do indywidualnych preferencji osoby, która ją zamawia. Na rynku istnieje wiele gotowych wzorów, które można zmodyfikować. Tabliczki pamiątkowe różnią się od siebie kształtem oraz wielkością. Poza tym, różnice, które pomiędzy nimi występują to: barwa, tekstura, rodzaj materiału, umiejscowienia także rodzaj piktogramu czy rodzaj zastosowanego ornamentu. Dodatkowe modyfikacje, które można wprowadzić do gotowych wzorów tabliczek to na przykład wystające elementy w postaci krzyża. Czasami, uwiecznia się w tablicy płaskorzeźbę, która upamiętnia wizerunek osoby zmarłej.

Ceny tablic pamiątkowych są różne i zależą od osobistych preferencji klienta. Im więcej dodatkowych modyfikacji, takich jak płaskorzeźby, ornamenty i piktogramy, tym cena tabliczki jest wyższa. Większość producentów tabliczek podaje jednie stały koszt jej odlewu oraz wstępnej obróbki tablicy. Następne, po podaniu konkretnych szczegółów i informacji dotyczących dodatkowych ozdób określana jest przewidywana cena tabliczki.

Tabliczki pamiątkowe nie są przeznaczane tylko i wyłącznie na cmentarze. Stosując tą samą technikę produkcji tych elementów wykonuje się tabliczki okolicznościowe na pomniki czy budynki.

Ofertę tabliczek pogrzebowych firmy Animus znajdą Państwo na podstronie: https://animus24.pl/tabliczki-pogrzebowe-lublin.html

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 4.5/5 (2 Głosy cast)
Tabliczka natrumienna, 4.5 out of 5 based on 2 ratings