Tanatokosmetyka – kosmetyka pośmiertna

tanatokosmetyka - kosmetyka pośmiertna

Od najdawniejszych lat ludzie mieszkający w różnych zakątkach świata przykładali ogromną wagę do swojego wyglądu. Na przestrzeni wieków wymyślano coraz to nowsze zabiegi upiększające, które pozwalały zachować młody wygląd. Począwszy od Egipcjan, którzy wręcz przesadnie dbali o swoja prezencję. W tym celu nacierali swoje ciało specjalnymi olejkami oraz nakładali makijaże. Wzorem do naśladowania oraz ideałem dla starożytnych Egipcjan była bogini Nefretete. Na podstawie popiersia żony faraona, które znajduje się w Muzeum Egipskim w Berlinie można dowiedzieć się jaki ideał piękna obowiązywał w tamtych czasach. Przede wszystkim, każdy Egipcjanin dążył do jak najjaśniejszego odcienia swojej skóry.

Opalona i ciemna skóra była uznawana za przejaw prostoty i biedy. Skórę pudrowano jasna ochrą. Kobiety malowały na skórze twarzy niebieskie, delikatne żyłki, żeby nadać swojej skórze delikatnego odcienia, a także żeby twarz wyglądała naturalnie. Oczy kobiety w Egipcie obrysowane były czarną lub zielona kredką, a brwi obrysowane węglem. Stosowano także kremy i maseczki mające za zadanie zapobiec powstawaniu zmarszczek i spowolnić proces starzenia się skóry. Kremy takie wytwarzano z wosków, oliwy z oliwek oraz z cyprysu.

Wierzenia starożytnych Egipcjan polegały na tym, że uważano, że życie człowieka nie kończy się wraz ze śmiercią. Wierzono, że dusza ludzka trwa tyle, ile istnieje ciało ludzkie. Dlatego zwracano szczególną uwagę na stan oraz wygląd ciała człowieka także po śmierci. To właśnie z Egiptu pochodzi sztuka mumifikacji zwłok, a także namiastka kosmetyki pośmiertnej. Makijaż pośmiertny wykonywany był przy użyciu palet i pigmentów. Ciało malowane było czerwoną i żółtą ochrą. Paznokcie były przyciemniane henną. Kosmetyki umieszczane były w grobowcach jako dary grobowe dla kobiet. W grobowcu syberyjskiej księżniczki sprzed 2.5 tys. lat odnaleziono kosmetyczkę, w której znalazły się pędzle do nakładania pudru oraz ‘eyeliner’.

Współcześnie, wraz ze wzrostem jakości usług pogrzebowych, dla wielu ludzi niezwykle istotne jest to, jak ciało osoby zmarłej wygląda po śmierci. Szczególnie ważne jest to, aby osoba zmarła po śmierci wyglądała tak jak za życia. Tanatopraksja jest zabiegiem balsamacji, który polega na zabezpieczeniu ciała zmarłego przed rozkładem. Ma on na celu także usunięcie lub zakrycie zmian pośmiertnych, np. plam opadowych. Tanatokosmetyka natomiast to kosmetyka pośmiertna. Wizaż pośmiertny wykonuje osoba zwana tanatokosmetykiem. Tanatokosmetyk musi być osobą uprawnioną do wykonywania tego zawodu oraz musi ukończyć podstawowe kursy tanatokosmetyczne.

Obecnie, wizaż pośmiertny stosowany jest coraz częściej. Związane jest to ze wzrostem usług pogrzebowych oraz świadomością ludzi, co do oferowanych możliwości. Wiąże się to głównie z komfortem psychicznym jaki odczuwa cała rodzina i bliscy osoby zmarłej, widząc ją leżącą w trumnie i wyglądającą tak samo jak za życia. Tanatokosmetyk korzysta ze specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków. Przy użyciu specjalnych preparatów jest w stanie zakryć i zatuszować oznaki śmierci i wyrównać koloryt skóry. Zadaniem osoby wykonującej makijaż osobie zmarłej jest zakrycie wszystkich niedoskonałości, jakie wiążą się ze śmiercią. Chodzi o plamy opadowe oraz rozpoczynające się procesy gnilne. Specjalne kosmetyki są konieczne i stanowią bazę dla ewentualnych dodatkowych kosmetyków zwykłych. Ponadto, na specjalne życzenie rodziny osoby zmarłej wykonywane są także inne zabiegi takie jak malowanie włosów u kobiet czy malowanie paznokci.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (3 Głosy cast)
Tanatokosmetyka - kosmetyka pośmiertna, 5.0 out of 5 based on 3 ratings