Trumny – począwszy od sarkofagów po dzisiejsze

trumny lublin nr 1

W czasach starożytnych pierwszymi trumnami były skrzynie wykonane z ceramiki lub z kamienia zwanego sarkofagami. Na zewnątrz takie sarkofagi były dekorowane. Dekoracją były malowidła oraz rzeźby.
W dzisiejszych czasach, w niektórych częściach świata nadal stosuje się ten rodzaj pochowku. W Grecji oraz w niektórych rejonach Azji zmarłych chowa się w kamiennej trumnie na okres siedmiu lat. Jest to tymczasowy sposób pochówku zmarłych. Po pewnym czasie, w momencie gdy tkanki miękkie ulegają już rozkładowi, pozostałe w sarkofagu kości zostają wydobyte i chowane ponowne – zazwyczaj w urnie. Sarkofag, z którego wyjęte były kości zmarłego może posłużyć innym osobom. Jest to zabieg ekonomiczny, bowiem pozwala zaoszczędzić miejsce, które musiałyby być zagospodarowane na cmentarze. W starożytnym Egipcie stosowano sarkofagi wykonane z kamienia, cegły lub terakoty. Sarkofagi były ozdobione charakterystycznymi dla tamtego okresu hieroglifami. W okresie Średniego i Nowego Państwa sarkofagi wykonywano z innych materiałów takich jak bazalt, kwarcyt, granit. Często pokrywane były malunkami przedstawiającymi sceny mitologiczne. Dla władców Egiptu wykonywano specjalne sarkofagi wykonane ze złota. W starożytnej Grecji i Rzymie sarkofagi były wykonywane sporadycznie. W okresie początków chrześcijaństwa sarkofagi wykonywane były na wzór sarkofagów rzymskich. W okresie średniowiecza, w okresie romańskim oraz gotyckim sarkofagi były ozdabiane tzw. relikwiami czyli wizerunkami zmarłego.

W obecnych czasach w większości miejsc na ziemi osoby zmarłe są chowane w trumnach czy urnach. Trumna jest drewnianą lub metalową skrzynią, która jest wykładana w środku materiałem. Drewno z którego wykonuje się trumny to m.in drewno dębowe, olchowe, bukowe i machoniowe. Często trumny są wykonywane też z kartonu ekologicznego. Takie trumny są stosowane do kremacji.

Trumny służą do pochówku osoby zmarłej w grobowcu. W niektórych rejonach świata trumny są wykorzystywane jako miejsce do snu (!). Dzieje się tak w zakonie sióstr klarysek. W średniowieczu, pomimo, że najbardziej typowym sposobem pochówku zmarłych było pochowanie ich w sarkofagach, zdarzały się przypadki grzebania zmarłych w drewnianych skrzyniach. Skrzynie te są uznawane za pierwsze trumny. Pierwszym królem Polski, który został pochowany w trumnie był Bolesław Chrobry. W Europie trumny stały się popularne w XIV wieku. Według historyków trumny stanowiły dodatkowo zabezpieczenie przy chowaniu zwłok podczas epidemii dżumy.

Trumny były niegdyś wykonywane głównie w kolorze czarnym, ewentualnie czerwonym lub szarym. Kolor trumny zmieniano z czarnego na czerwony, jeśli osoba zmarła zginęła w boju. Kolor szary symbolizował pokorę. Obecnie, na rynku powstają trumny w różnych kolorach w zależności od preferencji klientów oraz woli zmarłego. Czasami trumny przybierają kolor symboliczny, związany z wykonywanym przez zmarłego zawodem. Dla przykładu, wykonuje się obecnie trumny w kolorze niebieskim lub zielonym dla policjantów oraz żołnierzy. Popularne stają się także trumny czarne i białe. Białe trumny są przeznaczone głównie dla osób, które umarły w młodym wieku. W XVII wieku trumny były bardzo bogato zdobione. Zmarłych ubierano w odświętne szaty. Wśród polskiej szlachty przyjęło się, że na trumny przybijane były portrety trumienne przedstawiające wizerunki osób zmarłych. Zwyczaj ten był jednak przestrzegany głównie w miastach, ponieważ na polskich wsiach brakowało pieniędzy na kosztowne zdobienia trumny. Na wsiach ciała w trumnach były owinięte jedynie w całun. Tak działo się aż do początku XX wieku.

Obecnie, trumny przybierają różnorodne formy. Wśród społeczności Romskiej popularne są trumny połówkowe tzw. połówki, wykonywane pod styl amerykański. Takie trumny zasłaniają w połowie ciało zmarłego, tak, że widoczna jest tylko jego górna część ciała; od pasa w górę. W Stanach Zjednoczonych powstały nawet trumny dwuosobowe.

trumny lublin nr 2

W latach powojennych w Polsce aż do końca lat 90-tych popularne były trumny sosnowe lub dębowe z charakterystycznym ornamentem z boku trumny. Trumny te posiadały wysokie, spiczaste wieka. Dół trumny wykonany w kształcie koryta. Z boku trumny występowało zdobienie w postaci srebrzonego lub złoconego papieru w kształcie tzw. „palmy”. Charakterystyczne dla tego typu trumien były bardzo długie koronki, na około całej trumny. W dzisiejszych czasach również spotykane są koronki w trumnach. Jest to pozostałość po tradycji pogrzebowej, występującej w dawnych czasach w Polsce. Stosowane są trumny z koronkami. Nie są one jednak tak popularne jak kiedyś.

Inspiracją dla wykonywania oryginalnych trumien jest postać Drakuli. Drakula był według powieści Stokera arystokratą transylwańskim, który był również wampirem. „Dracula” to imię napotkane w historycznej księdze. Był to przydomek króla Włada Drakuli zwanego palownikiem (od nabijani na pal). Hrabia Drakula, według powieści kładł się spać do trumny. Trumna, która służyła wampirowi do odpoczynku i relaksu była czarna, a w środku pokryta była bordowym suknem. Trumny w stylu Drakuli są popularne na rynku i produkowane przez przedsiębiorców pogrzebowych. Ze względu na klasyczny kolor oraz współgranie tego koloru z czerwonym materiałem tego typu trumny są często sprzedawane.

Jednym z najnowszych rodzajem trumien są trumny wiklinowe, które są produkowane na Podkarpaciu. Trumny te są popularne w Anglii, głównie wśród właścicieli krematoriów. Zaletą tych trumien jest niewysoka cena. Wiklinowe trumny są pozbawione obić, bowiem każdy kraj do którego trumny są eksportowane ma co do nich inne wymagania.

trumny lublin nr 3

Według magazynu Memento na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 2014 roku zaprezentowane zostały kamienne trumny ze szklanym wiekiem. Szkło może być lustrzane albo przejrzyste w zależności od preferencji klienta. W Ghanie natomiast produkowane są oryginalne trumny w kształcie ryby, kury, samochodu, statku czy nawet butelki piwa. Trumny takie symbolizują ważne aspekty życia zmarłego.

Ofertę trumien w Lublinie znajdą Państwo na podstronie: https://animus24.pl/trumny-lublin.html

Firmy Partnerskie oferujące wysokiej jakości trumny:
zaklad-pogrzebowy-tarnow.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-chelm.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-warszawa.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-lodz.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-radom.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-krakow.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-poznan.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-wroclaw.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-czestochowa.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-bytom.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-szczecin.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-gdansk.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-bydgoszcz.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-katowice.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-bialystok.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-gdynia.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-sosnowiec.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-torun.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-kielce.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-gliwice.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-zabrze.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-bielsko-biala.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-olsztyn.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-rzeszow.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-ruda-slaska.funebre.pl, zaklad-pogrzebowy-rybnik.funebre.pl, , zaklad-pogrzebowy-lublin.funebre.pl

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (5 Głosy cast)
Trumny - począwszy od sarkofagów po dzisiejsze, 5.0 out of 5 based on 5 ratings