Urny pogrzebowe

urny pogrzebowe kremacyjne lublin

Urna jest to wazon, często z pokrywą , która ma zwykle zwężoną szyjkę i szeroki spód. Nazywając jakikolwiek zbiornik urną, zazwyczaj mamy na myśli urnę pogrzebową. Nazwa odzwierciedla użycie tego zbiornika w konkretnych celach, aniżeli jego wygląd. Urna pogrzebowa jest często używana przy pochówkach do przechowywania skremowanych prochów. Urny pogrzebowe nazywane są także popielnicami i urnami grobowymi. Były one używane przez wiele cywilizacji. Po śmierci danej osoby, osoby z najbliższego otoczenia spalały ciało, a następnie zbierały prochy w urnie. Pochodzenie urn ceramicznych ustalono na czas ok. 7000 p.n.e. Zostały one znalezione w Jiahu w Chinach w liczbie 32. Ponadto, w Yangshao (5000-3000 p.n.e) odnaleziono około 700 urn pogrzebowych o najróżniejszych kolorach, formach i kształtach. Pochowane w ziemi urny przeznaczone były głównie dla dzieci, ale sporadycznie zdarzały się w nich pochówki prochów osoby dorosłej.

Późna epoka brązu kultury Europy Środkowej, nazywana jest epoką „Urnfield”. Swoją nazwę bierze od dużych cmentarzy do pochówków urn pogrzebowych. Odkrycie istnienia epoki brązu natchnęło Sir Thomas’a Browne do badań nad tym okresem. Należały do nich także badania zwyczajów pogrzebowych w tamtym okresie. W starożytnej Grecji kremacja była powszechna, a prochy typowo umieszczano w greckim, malowanym wazonie. W szczególności lekyt, kształt wazy, został użyty do przechowywania oleju w rytuałach pogrzebowych. Rzymianie, natomiast umieszczali urny w niszy, w zbiorowym grobie nazywanym kolumbarium. Urny kremacyjne były powszechnie wykorzystywane także we wczesnych czasach anglosaskich w Anglii i w wielu kulturach prekolumbijskich.

W niektórych późniejszych tradycjach europejskich serce króla, a czasami nawet z jego organami, mogło być umieszczone w jednej lub w kilku urn po jego śmierci. Tak się stało z królem Ottonem z Bawarii w 1916 roku. Organy te były spalone w innym miejscu niż reszta ciała króla. Na polskich ziemiach, dawniej, jeszcze w czasach przedchrześcijańskich urny z prochami zakopywane były w miejscu zwanym żalnikiem.

We współczesnej branży pogrzebowej, urny pogrzebowe są dostępne w różnych kolorach, fakturach i kształtach. Urny są potencjalnym źródłem zysków przy ceremoniach kremacyjnych. W wielu częściach świata pochówki kremacyjne są bardziej popularne od tradycyjnych, ziemnych. Istnieją także urny biodegradowalne, które są stosowane do pochówku ludzi i zwierząt. Są one wykonane z materiałów przyjaznych dla środowiska, takich jak papier robiony ręcznie, sól, celuloza lub innych produktów naturalnych. Czasami urny zawierają materiał siewny przeznaczony do zasiania wewnątrz drzewa.

Współczesne urny są wykonywane z wielu materiałów. Najbardziej popularne wśród klientów są urny metalowe. Ich cena nie jest wysoka, a charakteryzują się one dużą trwałością i estetycznym wyglądem. Droższe urny to urny mosiężne, które są trwałe, wytrzymałe, a ponadto można na nich umieścić dowolny grawer. Do ich zalet należy także odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i są odporne na korozję. Urny kamienne są najbardziej zbliżone do dawnych urn. Istnieją także urny drewniane, które wykonywane są z drewna dębowego oraz sosnowego. Urny kompozytowe są zrobione z materiałów imitujących kamienie. Urny ekskluzywne natomiast to urny przeznaczone dla zamożnych klientów i wykonywane na specjalne zamówienie. Każdy może zaprojektować swoją własną urnę, łącznie ze zdobieniami i ornamentami. Najbardziej popularne są urny złocone.

Jeżeli chodzi o kolorystykę urn pogrzebowych to jest ona dość zróżnicowania. Zazwyczaj urny są w kolorach stonowanych takich jak czarny, brązowy, szary. Większość pojemników na prochy ludzkie jest również pozłacana oraz ozdabiana wzorami chrześcijańskimi takimi jak krzyż.

Oprócz tradycyjnych urn pogrzebowych albo kremacyjnych, możliwe jest również, aby utrzymać część popiołów ukochanej osoby lub zwierzaka w pamiątkowej urnie albo wykonać specjalną biżuterię z prochów. Możliwie jest nawet umieszczenie prochów dwóch osób w tzw. urnach towarzyszących. Urny pogrzebowe są wykonane z różnych materiałów takich jak drewno, naturalny kamień, ceramika, szkło czy stal.

Rozpraszanie popiołów stało się popularne na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. W rezultacie opracowano specjalne urny przeznaczone do tego celu. Niektóre z nich są niedrogie i mogą zostać poddane recyclingowi po użyciu.

Ofertę urn pogrzebowych w Lublinie znajdą Państwo na podstronie: https://animus24.pl/rny-pogrzebowe-kremacyjne-lublin.html

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 3.0/5 (2 Głosy cast)
Urny pogrzebowe, 3.0 out of 5 based on 2 ratings