Wszystkich Świętych

Halloween

Wszystkich Świętych to nazwa dnia 1 listopada, którego obchodzone jest święto w Kościołach katolickich. Święto te jest ku czci wszystkich chrześcijan, którzy przebywają w niebie, wcześniej osiągając zbawienie. Jest on dniem poprzedzającym Dzień Zaduszny. W dzień Wszystkich Świętych wyrażana jest wiara w obcowanie świętych oraz zbawienie.

Wszystkich Świętych jest uroczystością, która obchodzona była już w starożytności. Wywodzi się ona od dnia, w którym wspominano wszystkich chrześcijańskich męczenników, którzy później zostali nazwani świętymi. W Kościołach wschodnich obchody tego dnia wprowadzono już w IV wieku. Natomiast, w 935 roku papież Jan XI wyznaczył na 1 listopada święto ku czci Wszystkich Świętych, obowiązujące w całym Kościele.

Od tamtej pory, obchody liturgiczne dotyczące święta Wszystkich Świętych obejmują oficjum oraz mszę świętą. Co prawda, w średniowieczu obrzędy te różniły się między sobą w zależności od lokalizacji kościołów. Wtedy, Stolica Apostolska nie wprowadziła jednego, takiego samego formularza dotyczącego sposobu odprawiania liturgii 1 listopada. Wszystkie jednak opierały się na rozdziale siódmym Apokalipsy św. Jana. Dopiero w XVI wieku wprowadzono jeden formularz, który został upowszechniony w całym Kościele katolickim. Był to sobór trydencki.

Obecnie, zwyczaje polskie nakazują odwiedzić cmentarz w dzień Wszystkich Świętych oraz kolejnego dnia, czyli 2 listopada w Dzień Zaduszny. Na cmentarzach zwykle zapala się znicze na grobach osób zmarłych oraz zostawia się na nich kwiaty. Dla katolików dzień 1 listopada jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy. Wielu osobom dzień 1 listopada kojarzy się głównie ze zniczami, z grobami osób bliskich oraz z cmentarzem i wiązankami kwiatów. Poza tym, dzień ten wiąże się także z modlitwą za zmarłych oraz pamięcią o nich. W ten dzień wspominamy bliskie osoby, które odeszły z tego świata. W ten dzień udajemy się na cmentarz całą rodziną i odwiedzamy groby naszych przodków.

Dnia 2 listopada wspominane są osoby zmarłe, które pokutują za swoje grzechy w czyśćcu. W tym dniu modlimy się za osoby, które próbują dostać się do nieba, ale nie znajdują się tam jeszcze, ponieważ musza odkupić swoje grzechy. Dawniej, Sobór Trydencki ogłosił, że istnieje czyściec oraz, że możemy modlić się za dusze tam się znajdujące. Ma to pomóc zmarłym pokutującym w czyśćcu przejście do nieba i uzyskanie Bożego przebaczenia.

Nabożeństwa w intencji osób zmarłych, które znajdują się w czyśćcu są bardzo powszechne. Zamawiane są często Msze święte w intencji zmarłej osoby tzw. msze gregoriańskie, które są odprawiane po kolei przez 30 dni.

W Kościele prawosławnym nie istnieje tradycja modlitwy za zmarłych w dniu 1 listopada. Modlitwa za zmarłych odbywa się w 3 dniu po pochówku, 9 dniu oraz 40 dniu oraz w pierwszą rocznicę pochówku osoby zmarłej. Okresem modlitw za zmarłe osoby jest czas od Zmartwychwstania do Pięćdziesiątnicy.

VN:F [1.9.16_1159]
Ocena: 5.0/5 (1 Głos cast)
Wszystkich Świętych, 5.0 out of 5 based on 1 rating